PRZEWODNIK PO OPONACH UŻYTKOWYCH

Świat opon o dobrych osiągach nie jest tak wyraźny, jak większość z nas chciałaby. Co zrobić z jadąc po wyścigowej oponie? Przed wyjazdem do sklepu z oponami sprawdź praktyczne informacje motoryzacyjnego centrum szkoleniowego „Przewodnik po oponach użytkowych”.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, którą z par powinieneś wybrać i do czego naprawdę pasują różne klasy opon.

Opony całosezonowe i letnie

Dlaczego zestawy opon letnich są uznawane za najlepsze opony do wyścigów? Aby zmaksymalizować trakcję w temperaturach poniżej zera, opony całoroczne mają tendencję do różnicowania dobrej dawki przyczepności. Dlatego też, jeśli szukasz lepszych osiągów na suchej nawierzchni, chcesz pozostać przy seriach opon letnich lub wielosezonowych.
Należy pamiętać, że większość opon letnich staje się prawie bezużyteczna, gdy temperatura spada, a drogi stają się gładkie. Opony te zostały zaprojektowane z myślą o optymalnym prowadzeniu w suchych i umiarkowanych warunkach.
Czas, aby przyjrzeć się czynnikowi klasyfikacji opon, który wielu kierowców chce poznać: klasyfikacja prędkości.

Dekodowanie wskaźników prędkości

Końcowa litera siedmioczęściowej sekwencji rozmiaru opony (umieszczona na boku opony) oznacza najwyższą prędkość, z jaką opona może się poruszać.
Na przykład, opony klasy S, o dopuszczalnej prędkości 180 km/h, są często montowane na sedanach i furgonetkach. Gdzie na tej liście znajdują się opony użytkowe? Kilka kroków powyżej S, oznaczonych literami od H do Y. Sprawdź poniższą tabelę dla odpowiadających im prędkości opon:

  • H – 210 kilometrów na godzinę – sedany i coupe
  • V – 240 kilometrów na godzinę – sedany, coupe i samochody sportowe
  • W – 270 kilometrów na godzinę – samochody sportowe
  • Y – 300 kilometrów na godzinę – egzotyczne samochody sportowe
  • Typ opony 1: Opony letnie o wysokich osiągach

Zaprojektowane z myślą o lepszej przyczepności i równomiernym prowadzeniu przy najwyższych prędkościach, wysokowydajne opony letnie są powszechnie stosowanymi oponami standardowymi, które producenci instalują jako oryginalne wyposażenie nowych sedanów sportowych. Często mają one indeks prędkości H, co oznacza, że są w stanie obsłużyć maksymalnie 210 km/h. Pewna siebie w suchych warunkach, opona ta radzi sobie z niewielkimi opadami deszczu na drodze, ale nie jest zalecana do jazdy po silnym deszczu lub w niskiej temperaturze.

Typ opony 2: Opony letnie o bardzo wysokich osiągach

Ultra-wydajne opony letnie to opony niskoprofilowe o zwiększonej reakcji na ruchy kierownicy, zaprojektowane z myślą o optymalnym pokonywaniu zakrętów i sterowaniu z dużą prędkością, aż do trzech cyfr. Opony letnie posiadają indeks prędkości V lub wyższy, co sprawia, że kwalifikują się do jazdy z prędkością do 240 km/h.
Jeśli jednym z Twoich priorytetów jest utrzymanie komfortu jazdy dla wielu pasażerów, to te opony lub opony letnie o wysokich osiągach (typ 1) są najlepszym wyborem.
W tym samym bieżniku, jeśli bierzesz pod uwagę codzienną jazdę na napędzie 4×4, opony ultra wysokowydajne są uważane za najlepszy zestaw do codziennej jazdy.

Typ opony 3: Maksymalne osiągi opon letnich

Następną konfiguracją tego łańcucha są opony letnie o maksymalnych osiągach, opony o bardzo niskim profilu, zarezerwowane dla kierowców wyścigowych, którzy szukają wyczynowych osiągów sportowych. Maksymalne osiągi w okresie letnim oznaczają, że możliwości na mokrej nawierzchni zanikają, a rosną w słoneczne dni, w których wymagane są osiągi na najwyższym poziomie.

Typ opony 4: Opony letnie o najwyższych osiągach

Silniki o dużych możliwościach, po szaleńczej przyczepności i porównywalnych z osiągami na torze, zamieniają się w opony letnie o najwyższych osiągach. Te wytrzymałe opony przekładają moc samochodu na przyspieszenie i pokonywanie zakrętów dzięki wzorom bieżnika typu wieloblokowego i wzmocnionym konstrukcjom wewnętrznym.
Opony letnie o ekstremalnych osiągach, jako produkt będący mieszanką najlepszych materiałów, nadają się tylko do wyścigów na suchej nawierzchni i powinny być przeznaczone do testów na torze.

Nauka o oponach będzie kontynuowana.


To niesamowite, jak solidny zestaw opon może całkowicie zmienić wygląd jadącego samochodu. Nasi studenci zapoznają się z zaletami opon i zaawansowanym wyposażeniem, które umożliwia jazdę na torze wyścigowym zarówno samochodom osobowym, jak i ciężarowym!

Podobne wpisy