Gotowy projekt domu – na co zwrócić uwagę?

Wielu Polaków decydując się na wybudowanie domu, decyduje się zakupić gotowy projekt domu. Czasem jednak osoby te żałują swojej decyzji. Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z zakupu gotowych projektów na rzecz indywidualnych? Niekoniecznie, po prostu z dużą uwagą musimy wybrać gotowy projekt. Na co warto zatem zwrócić uwagę?

1) Styl domu a styl wnętrza i nasz charakter

Przede wszystkim -nie wybierajmy czegoś tylko dlatego, że jest modne, albo że w danym biurze nie ma innego projektu. Popatrzmy wcześniej w internecie i zdecydujmy, co nam się najbardziej podoba. Czy są to przeszklone ściany, małe okna czy może kolumny? Czy wolimy styl polski dworkowy, włoski, skandynawski czy też może modernistyczny? Pamiętajmy także podczas przeglądania projektów, że wygląd zewnętrzny domu musi jakoś pasować do stylu aranżacji wnętrz. Jeśli chcemy wybrać modernisty dom a w środku udekorować go po staropolsku, to otrzymamy efekt dość komiczny.

2) Światło, prąd, woda – czyli mieszkanie a styl życia

Te trzy rzeczy wbrew pozorom są bardzo istotne.

Pomyślmy, ile źródeł światła i jak rozmieszczonych potrzebujemy. Tak samo jest z wodą i prądem. Na etapie przygotowania projektu zawsze te rzeczy da się zmienić, czy poprawić, później natomiast każda naprawa czy zmiana będzie nas kosztowała naprawdę duże pieniądze.

3) Rozkład pomieszczeń i ich ilość – patrz w przyszłość

Pamiętajmy także, że inwestycja w mieszkanie nie należy jednakowoż do najtańszych. Zazwyczaj też podejmujemy ją tylko raz w życiu. Warto zatem pomyśleć trochę wprzód – czy naprawdę nie planujemy dzieci, czy nie będą do nas przyjeżdżali często goście, jak będzie wyglądała nasza praca za 10 lat – może będziemy potrzebować własnego gabinetu do pracy w domu? Pamiętajmy, że do już raz zbudowanego domu nie jest tak łatwo dobudować pomieszczenia.

4) Kolorystyka, wykończenia

Choć wydaje się to najmniej istotne, to warto zwracać uwagę na detale oraz ogólne kolory. Wbrew pozorom nawet niepasujący odcień sprawi, że nasz dom nie będzie nam się podobał, a przecież zupełnie nie o to chodzi. Podobnie niedobrane okiennice, nieciekawy podjazd itp. – warto naprawdę o to zadbać wcześniej.

Jak zostało to wspomniane na początku – projekty domów są bardzo różne. Warto zatem poświęcić więcej czasu, popatrzeć na nie, uwzględniając powyższe punkty i wybrać to, co najbardziej się podoba.

Podobne wpisy