8 SPOSOBÓW ELIMINACJI ALERGENÓW DOMOWYCH.

Osoby z alergią to jedyni ludzie, którzy wiedzą, jak to jest być na bieżąco w wojnie z wszystkim, począwszy od kurzu, pyłków, a skończywszy na włosach zwierząt domowych, a wszystko po to, aby oddychać bez wysiłku. Ludzie, którzy nie mają alergii? Oni po prostu tego nie wiedzą.

Jeśli jesteś narażony na kichanie podczas sezonu alergicznego lub o każdej innej porze roku, ważne jest, aby Twoje mieszkanie było wolne od alergenów, jak to tylko możliwe. Na szczęście wystarczy odrobina pracy. Osiem praktycznych wskazówek.

1. Usuń roztocza kurzu.

Roztocza kurzu są ostatecznymi alergenami. To dlatego, że kurz łatwo osadza się w nieosłoniętych narożnikach i pod meblami.

Pierwszy krok w kierunku pozbycia się roztoczy kurzu: wysprzątaj całe mieszkanie.

Używaj wilgotnej szmatki lub środka do usuwania kurzu na każdej powierzchni, łącznie z żaluzjami i roletami okiennymi i upewnij się, że dokładnie wyczyścisz każdy centymetr podłogi.
Następnie należy podjąć dodatkowe kroki, aby roztocza kurzu nie unosiły się po domu. Na poduszkach i materacach należy stosować osłony przeciwpyłowe, pozbywać się nieużywanych koszy w szafach, które gromadzą kurz i regularnie prać prześcieradła. Te podstawowe kroki ograniczą do minimum te alergeny.

2. Sprzątanie.

Ogólnie rzecz biorąc, im czystsze jest Twoje mieszkanie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz musiał radzić sobie z alergenami. Ustal z współlokatorami harmonogram sprzątania, aby upewnić się, że miejsce jest odkurzane, wycierane, czyszczone i odkurzane co najmniej raz w tygodniu.

3. Odkurz dywan.

Wielu najemców uwielbia wykładzinę dywanową – jest ona przecież miękka, wygodna, a zimą utrzymuje stopy nieco cieplejsze. Jednak wykładzina dywanowa, bardziej niż inne rodzaje podłóg, łatwo wychwytuje alergeny w swoich włóknach. Zainwestuj w wysokiej jakości odkurzacz i regularnie czyść wykładzinę od ściany do ściany.

4. Jak odbywa się pranie?

Jeśli masz futrzastego przyjaciela, Twój koszyk na pranie zatrzyma wszystko, od roztoczy kurzu po sierść zwierzęcia. Podobnie, twoje prześcieradła i poszewki na poduszki zbierają alergeny szybciej niż mogłoby ci się wydawać. Jeśli zmagasz się z kichaniem, być może będziesz chciał wzmocnić swój plan prania.
Staraj się zmieniać pościel co kilka tygodni. Oprócz prania, możesz również umieścić w szafie blokadę, aby zminimalizować w niej kurz i sierść.

5. Dbać o pupila.

Alergie na zwierzęta należą do najczęstszych, więc jeśli jesteś właścicielem kota lub psa, twój futrzasty przyjaciel może być obwiniany za twoją alergię. Regularnie strzyż sierść, utrzymując go w czystości. Użyj szczotki lub chwytaka do zbierania luźnego futra i wyrzuć je natychmiast, aby nie przedostały się do dywanu lub pościeli.
Ponadto, co jakiś czas kąp pupila – im bardziej zadbasz o jego ciało, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że jego sierść i futro przeniosą się po całym mieszkaniu.

6. Zamknij okna.

Kiedy wiosną pogoda zaczyna się nagrzewać, błogie jest otwieranie okien i wpuszczanie bryzy. Nie jest to jednak tylko wiatr, który wpuszczasz w swoje miejsce, ale także pyłki. Zamykaj okna, jeśli zauważysz, że podczas typowego wiosennego sezonu alergicznego jesteś naprawdę wrażliwy.

7. Wymienić filtry.

W otworach wentylacyjnych często gromadzi się kurz, brud, kłaczki i inne zanieczyszczenia. I wiesz, co to oznacza: ciepło lub klimatyzacja przedmuchuje te zanieczyszczenia do Twojego mieszkania, wypełniając powietrze potencjalnymi alergenami. Jeśli wynajmujący nie wymienił filtrów wentylacyjnych przed wprowadzeniem się, sprawdź, czy jest on gotów dokonać tej zmiany już teraz. Większość wynajmujących będzie szczęśliwa.

8. Lenistwo.


Zaniechanie jest twoim najgorszym wrogiem, jeśli chodzi o pozbycie się alergenów z twojego mieszkania. Ta sterta ubrań w szafie i stos starych gazet w koszu w salonie gromadzą mnóstwo kurzu. Mądre? Jeśli nie używasz ich, wyrzuć je. Należy trzymać mieszkanie z dala od wszelkich źródeł kurzu. W krótkim czasie będziesz wolny od alergenów, a przynajmniej od nich wolniejszy.

Podobne wpisy